Kuldnoka postkaardi joonistusvõistlusele saabus rekordarv töid

16.04.2021

Kuldnoka aasta uudis

Selle-aastasele Eesti Ornitoloogiaühingu ja Tartu Kunstimuuseumi korraldatud kuldnoka joonistusvõistlusele saabus kõigi aegade rekordarv väga kauneid pliiatsijoonistustega postkaarte. Erinevates kunstitehnikates, mitmesugustele materjalidele ning väga mitmekesiste töövõtete ja -vahenditega postkaardid saabusid paljudelt joonistajatelt üle Eesti, kuid ka Ungarist, Saksamaalt, Sloveeniast ja Prantsusmaalt.

Kevadisel kuldnokkade rändelt saabumise ajal toimunud 2021. aasta linnu joonistusvõistlusele saabus kuldnoka postkaarte kokku täpselt 4312, mis teeb käesoleva aasta joonistusvõistluse kõigi aegade suurima osalejate arvuga joonistusvõistluseks ornitoloogiaühingu ajaloos. Kuni 11-aastaste töid saabus kokku 3410, 12-19-aastaste töid 830 ning 20-aastaste ja vanemate vanuserühmas kokku 72 tööd, millest parimaid aitasid välja valida Tartu Kunstimuuseumi pedagoog Kristel Sibul ja bioloog Veljo Runnel.

Kuldnoka postkaartide parimad joonistajad kuni 11-aastaste seas on Jelizaveta Sazonova, Liisa Kaasik ja Meliina Kikas, žürii märkis ära ka Alvina Nikolajenko, Angelina Kippari, Eleanora Rebase, Lorete Tammiksaare, Lukas Kirti, Polina Fimenkova ja Valeria Pivovarova tööd.

12-19-aastaste parimad kuldnoka joonistajad on Iraida Burdina, Karoliina Kotsar ja Mirel Kallas, žürii märkis ära ka Carolina Treu, Elina Anijärve, Heidi Väli, Kätriin Säde, Merilis Moppeli, Sirel Tammisto ja Triinu Liisa Lota Umali tööd.

20-aastaste ja vanemate vanuserühma parimad kuldnoka joonistajad on Helena Sokk, Moonika Luhamaa ja Õie Holm, žürii märkis ära ka Anna Savihhina, Irina Gulova, Liis Talvise, Marili Toominga, Salme Kulmari ja Sille Siidirätsepa tööd.

Parimate tööde autoreid tänavad ornitoloogiaühing ja kunstimuuseum auhinnaga. Äramärgitud tööde autorid pälvivad tänukirja. Kolm võistlusele saabunud postkaarti, mille autorid on Jelizaveta Sazonova, Mirel Kallas ja Õie Holm, aga trükitakse ning neid saab peagi osta ornitoloogiaühingu e-poest. Auhinnatud tööde autorite pidulik tänamine toimub 2021. aasta ornitoloogiaühingu suvepäevadel.

Aasta linnu tegemiste koordinaator ja üks postkaartide hindajatest Margus Ots rääkis, et esmajoones hämmastas, kui erinevate kunstivõtete ja -vahenditega ning kui detailselt saab linnuliigile iseloomulikke omadusi edasi anda. „Eks aasta linnu joonistusvõistluse üheks eesmärgiks on ju tähelepanu all olevat linnuliiki lähemalt tundma õpetada ning hea meel on näha, et mitu tuhat osalejat lindu joonistades uusi teadmisi saanud ongi. Eriti rõõmustab, et kuldnokka ja tema eluviisi tunneb nüüd põhjalikult suur hulk noori inimesi, kelle kanda ju meie looduse ning keskkonna eest hoolitsemine saab olema,“ lausus aasta linnu koordinaator rahulolevalt. „Loodan ka, et joonistusvõistlus tõi juurde palju neid, kes koduaeda paigaldatud pesakastis pesitsevat kuldnokka jälgivad ja tema kohta veelgi rohkem teada tahavad saada,” on Margus Ots lootusrikas.

Tartu Kunstimuuseumi muuseumipedagoog Kristel Sibul, kes samuti parimatest parimaid töid välja valida aitas, sõnas, et kuigi tohutute tööde hulgast oli valikut kahtlemata keeruline teha, valmistasid eriti suurt rõõmu kõige nooremate osalejate tööde hulgast avastatud vahvad postkaardid. „Kõikide vanuserühmade seas oli töid, kus on tugev kompositsioon või tugev tehnika, samuti jäi mitmel puhul silma joonistaja isikupära või loo jutustamine,“ oli Kristel Sibulal võistluse kunstilise taseme üle hea meel.

Korraldajad tänavad kõiki osalejaid, kes võtsid vaevaks joonistusvõistluse toimumisse panustada. Eriline tänu kuulub ka vanematele, õpetajatele, juhendajatele, kelle abiga sajad tööd võistlusele jõudsid ning kelle kaaskirjad joonistusvõistluse korraldajatele lugemisrõõmu pakkusid. Aitäh!

Kuldnoka joonistusvõistluse parimad tööd on üleval aasta linnu kodulehel.

Lisainfo:
Margus Ots
Aasta linnu koordinaator
Tel 508 2244
margus.ots@eoy.ee
www.eoy.ee/kuldnokk