Aiatööde tegemisel arvesta ka lindudega

05.05.2022

Foto: Andres Tennus (eoy.ee)

Suvine aialinnupäevik 2022

Juba on täitunud kaks kuud aialinnupäevikute pidamist. Hetkel on vaatlemise all 365 aeda, kus pea 600 linnuvaatlejat on juba kogunud tuhandeid loodusvaatlusi.

Aprillis jõudsid meile paljud rändlinnud, puhkesid õide taimed ja muutusid aktiivseks esimesed putukad.

Aiatöid tehes tasub nüüd tähelepanelik olla, sest hekkide, põõsaste ja puude otsas võivad juba pesitseda rästad ja rohevindid. Risuhunnikutes tunneb end mugavalt käblik, puuriidas punarind või linavästrik. Aedades pesitsevaid linde on palju ning nad hindavad praegu üle kõige vaikust ja rahu.

Oksi lõigates, hekki pügades, lehti riisudes ja muid aiatöid tehes tekivad märkamatult risuhunnikud, mis meelitavad neisse pesa punuma mitmeid linde ja muid loomi. Kui oksa- ja lehehunnikust saab enne selle põletamist kellegi kodu, jäta lõke süütamata ja risuhunnik rahule. Seal võivad sirguda linnupojad või toimetada siilipere jaanipäevani või kauemgi.

Enam üles pandud pesakaste puhastada ei tasu, kuid kui sa pesakaste veel paigaldanud ei ole, tasub seda teha targalt. Eesti Ornitoloogiaühing on koostanud põhjaliku juhendi, mida pesakasti valmistamisel ja üles seadmisel silmas pidada.

Kevadine looduse tärkamine on vaatemäng, mille jälgimine pakub südamerahu ja rõõmu. Kui sulle aialinnuvaatlus meeldib, innusta ka tuttavaid oma aia kohta päevikut pidama. Praegu on selleks hea hetk!

Julgustan küsima määramisabi, kui ise hätta jääd või kindel ei ole. Saada vaatlusest kirjeldus, foto või heliklipp aadressile aed@eoy.ee.

Põnevaid kohtumisi!

Art Villem Adojaan
Suvise aialinnupäeviku 2022 koordinaator
Tel 5331 6182
aed@eoy.ee

Suvise aialinnupäeviku kaheksanda hooaja kokkuvõte

Möödunud aastal täitis suvist aialinnupäevikut 1000 linnuvaatlejat 571 aias. Suur tänu!

Jätkuval koroona-aastal jälgisid paljud meist kevade saabumist oma aias ning aialinnupäeviku leidsid enda jaoks nii kogemustega kui ka algajad loodusvaatlejad. Suvise aialinnupäeviku osalejate arv oli 2020. aastast siiski veidi madalam. Seda saab selgitada naasmisega nii-öelda tavalisema elu juurde.

Suvise aialinnupäeviku kaheksandal hooajal märkisid aialinnuvaatlejad oma päevikutesse üles 25 179 vaatlust, mis jagunesid järgnevalt:
14 770 lindude esmavaatlust,
1519 pesitsusvaatlust,
1221 imetajate, kahepaiksete ja roomajate vaatlust,
7302 taimede ja putukate fenovaatlust,
350 tolmeldajate vaatlust 735 taimekülastuse kohta.
2021. aasta üllatas erandlike kuumalainetega juunis ja juulis. Sellist pikaajalist soojust ja kuivust polnud ammu olnud, mitmes ilmajaamas registreeriti uusi soojarekordeid. Sügis oli seevastu tavapärasest veidi soojem ning väheste sadudega ja päikeseline.

Suvise aialinnupäeviku 2021. aasta põhjalikuma kokkuvõttega saab tutvuda siin.