Eesti metskurvitsad Euroopa rändekaardil. 1. osa

04.11.2022

Ornitoloogi ja metskurvitsate uurija Jaanus Aua lugudesari

1. osa

Maailm ei ole täis mitte niivõrd ettearvamatuid olukordi, kuivõrd just ühe või teise väljakutse lahenemise erinevaid vormindusi. Kui nepiuurijad Prantsusmaalt 2019. aasta septembrikuul Põhja-Viljandimaa öistele lagedatele jõudsid, ei osanud veel keegi oletada, et kõhklevast esmatutvusest saab alguse pikemaajaline viljakas koostöö. Olulist rolli mängisid selles nii rahutused Valgevenes, Soome bürokraatia kui ka varasem väärt ühine pingutus ja saadud tulemused. Seda head ei ole suutnud väärata ka Ukrainas toimuvate koleduste paine.

Nende tingimuste toel sündis otsus ka 2022. aasta sügisel paigaldada Viljandimaa metskurvitsatele 15 GPS-saatjat. Väljakutset, mis sedapuhku ei olnud kuigi mahukas, raskendasid küll välitöödele täiesti ebasobivad ilmaolud – soojad, tuuletud ja pilvitud ööd –, kuid neppide rohkus uurimisala põldudel võimaldas kavandatud viie päeva asemel soovitud lõpptulemuse vormistada koguni kolme õhtuga.

Hea tava kohaselt said kõik satelliitsaatjaga metskurvitsad endale ka nimed. Noorlinnud nimetasime nimedega nagu Persee, Lion, Lyre, Biham, Castula, Copernic ja Sargas ning vanalinnud said nimeks Electra, Mizar, Boliver, Alcor, Sarin, Enif, Hadar ja Libertas.

Kurvitsate saatjatega märgistamise rahvusvaheline Dream Team ehk Unistuste Meeskond 2022. aastal oli järgmine:
Kevin Le-Rest – Office Francais de la Biodiversite (FRA),
Damien Coreau – Office Francais de la Biodiversite (FRA),
Sebastien Guillot – Club National des Becassiers (FRA),
Jaanus Aua – Eesti Ornitoloogiaühing (EST).

/Järgneb/

Jaanus Aua on ornitoloog, metskurvitsate uurija.

Noor metskurvits, koodnimega SARGAS. / Foto: Damien Coreau