15.04.2020
Põllul maas olevate hanede loendamine on lendavate lindude loendamisest lihtsam – nad ei kao vaateväljast kohe ära, kuid maas olevas suures parves on haned üksteise taga ja kaugemad linnud võivad märkamata jääda. Sageli näivad haned põllul kitsa ribana, kuid teise külje pealt parve vaadeldes selgub, et haneparv katab arvatust hoopis suurema ala, parv on sama pikk kui lai ning vähemalt pooled linnud on jäänud üldse märkamata.
Seetõttu on maas (või vees) olevaid linde kõige parem loendada kõrgemalt – kas linnutornist või nõlva pealt. Parve võib püüda loendada ka mitmest suunast, kuid selline „piiramine“ võib linnud hoopis lendu hirmutada. Seda viimast tuleb kindlasti vältida.
Lendavate linnuparvede loendamine on keerulisem, sest loendamiseks on aega vaid mõned, harvem kümned sekundid. Kogenud linnuvaatlejad loendavad sellisel juhul kiiresti vaid väikse osa parvest ja hindavad siis, kui palju sama suurusega parve osasid suurde parve mahub. Näiteks loendatakse sajalinnuse parve puhul kümme lindu ja seejärel hinnatakse kümnete arv parves. Tuhandelinnulistes parvedes loendatakse linde enamasti sadade kaupa.
Sellise suurusega parves ei jõua linde mõne sekundi jooksul isegi saja kaupa üle lugeda. Aardla polder, 23.04.2005 / foto: Margus OtsSuurtes parvedes vahetavad linnud lennul pidevalt asukohta, mõned neist ei ole teiste tagant märgata ning kiires olukorras on linde ka saja kaupa loendades aega liiga vähe – need tingimused kokku muudavad suurte parvede loendamise keeruliseks. Suurte parvede loendamisel kiputakse lindude arvu alati väiksemaks hindama ning mida suurem parv on, seda rohkem alla hinnatakse. Siiski saab pidevalt harjutades lindude loendamisel kogemuse ja täpsema tulemuse.
Lendavate lindude loendamise harjutamiseks on ka mitmeid arvutimänge tehtud. Ühe sellise leiab ka Eesti Ornitoloogiaühingu veebilehelt. Head harjutamist!
Linnuvaatleja