Enam kui poolte maailma röövlinnuliikide arvukus langeb

04.11.2018

Sel aastal avaldati põhjalik uurimus maailma röövlindude seisundi kohta (McClure et al 2018). Nüüd on teada, et 18% röövlinnuliikidest on väljasuremisohus ning 52% liikidel arvukus langeb. Kõige rohkem elab ohustatud liike Lõuna- ja Kagu-Aasias.

Indias elav sale-kaeluskotkas (Gyps indicus) on Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN – International Union for Conservation of Nature) punases nimestikus äärmiselt ohustatud (Critically Endangered – CR) liikide kategoorias. / foto: Arindam Aditya, wikimedia commons

Peamisteks ohtudeks röövlindudele, nagu paljudele teistele liikidele, on metsaraie ja põllumajanduse intensiivistumine. Lõuna-Aasias mõjutab väga palju arvukust veterinaarias kasutatav valuvaigisti diklofenak, mis on kotkastele mürgine, Aafrikas suurte röövlindude küttimine nende kehaosade rahvameditsiinis kasutamiseks. Paljud linnud hukkuvad kokkupõrgetes elektriliinidega.

Röövlindude seisundi parandamiseks on lisaks kaitsealade loomisele oluline ka jahinduse reguleerimine ja salaküttimise vähendamine, teadlikkuse tõstmine, mürkide kasutamise piiramine ning elektriliinide ohutumaks muutmine. Rändavate liikide puhul on tähtis roll rahvusvahelisel koostööl.

Loe täpsemalt:
McClure et al 2018. State of the world’s raptors: Distributions, threats, and conservation recommendations. Biological Conservation
Volume 227, November 2018, Pages 390-402. https://doi.org/10.1016/j.biocon.2018.08.012
BirdLife International 11.09.2018 New report: over half the world’s raptors have declining populations

Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna magistrant
info/at/linnuvaatleja.ee