07.01.2019
Aafrikas on 11 liiki raipetoidulisi kotkaid ning neil on oluline roll savanni korjustest puhastamisel. Oma terava nägemise abil leiavad nad looma juba tunni jooksul pärast tema surma ja takistavad seega haiguste levikut efektiivsemalt, kui tavaliselt hiljem kohale jõudvad imetajad seda teha saavad.
Viimasel ajal on aga kotkaste arvukus peamiselt mürgitamise tõttu vähenenud. Mürgitatud lihaga, mida heausklikult söövad ka kotkad, hävitavad talunikud lõvisid ja teisi kariloomi murdvaid kiskjaid, veel ohtlikumad on aga elevandiluuhimulised salakütid – raipetoidulised kotkad märkavad surnud elevanti kiiremini kui ükski pargivaht ja lindude kogunemine tõmbab ebaseaduslikule tegevusele soovimatut tähelepanu. Kui mürgitatud lehmakorjus võib tappa kuni 150 kotkast, siis elevant lausa 500. Mürgitamine põhjustab koguni 60% raipetoiduliste kotkaste surmadest ning kõigest kolme põlvkonna jooksul on arvukus langenud 80-97%.
Kõnnu-kaeluskotka arvukus on kolme põlvkonna jooksul kahanenud 97%. / foto: Jorge Láscar (wikimedia commons)
Keenias Masai Mara looduspargis on mitmete looduskaitseorganisatsioonide koostöös asutud mürgitamise probleemi lahendama. Näiteks koolitatakse pargivahte mürgitatud korjuseid ära tundma ja võimalikult kiiresti loodusest eemaldama; neid juhendatakse süüdlase tabamiseks asitõendeid koguma ning mürgistusnähtudega loomadele abi otsima. Lisaks korraldasid organisatsioonid ulatusliku kampaania kohalike elanike teavitamiseks – looduskaitsjad osalesid külakoosolekutel, näiteringid esinesid turgudel temaatiliste etteastetega ning kohaliku televisiooni tarbeks valmis dokumentaalfilm.
Juba on näha ka esimesi positiivseid tulemusi: kui varem ei pandud surnud kotkast tähelegi, siis nüüd märgatakse mürgistusjuhte kiiresti. See võimaldab ohuallika loodusest eemaldada ning päästa hulga raipetoidulisi kotkaid ja teisi loomi.
Loe täpsemalt:
BirdLife International 31.08.2018 Saving the sentinels of the skies: Kenya’s rapid-response vulture unit.
Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna magistrant
info/at/linnuvaatleja.ee