Merelindude paradiisi on vallutanud hiired

17.10.2019

Goughi saar Atlandi ookeani lõunaosas on üks tähtsamaid merelindude pesitsusalasid. Saar pakub kodu enam kui kümnele miljonile linnule 24 liigist, kellest mitmed on ohustatud.

Kuigi Goughi saar on raskesti ligipääsetav, jõudsid 19. sajandil sinna koos hülgeküttidega hiired. Looduslike vaenlasteta paljunesid nad jõudsalt ning õppisid toituma saarel pesitsevate lindude poegadest. Hiljutine uuring näitas, et igal aastal hukkub hiirte tõttu kaks miljonit muna ja tibu.

Atlandi rändalbatross (Diomedea dabbenena) / foto: Michael Clarke, Wikimedia Commons

Enim kannatavad hiirte tõttu atlandi rändalbatrossid (Diomedea dabbenena), kes on sunnitud talvel jätma oma ainsa poja mitmeks päeval järelvalveta. Kuna oht on evolutsiooniliselt uus, ei oska albatrossipojad end kaitsta ning surevad hiirte hammustustest saadud haavadesse. Liigi, kellest 99% elab Goughi saarel, arvukus on kahanenud 2000 paarini.

Alates 2020. aastast on kavas saartel elavate hiirte ulatuslik mürgitamine, et haruldast merelindude kolooniat päästa. Helikopteritelt külvatakse mürgipalasid, mis jalgsi saart läbi käies laotatakse veelgi enam laiali – nii peaks mürk jõudma saare kõigi hiirteni.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 22.10.2019 Ambitious plan to remove “mega-mice” to save millions of seabirds.

Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna doktorant
info/at/linnuvaatleja.ee