19.05.2017
Väike-põõsalind / foto: Tiit Külaots
Hea aialinnuvaatleja!
Suur soe on lõpuks pärale jõudnud ja taimed teevad hoolega oma kaotatud aega tasa. Nii linnad kui ka taluaiad on vahtraõitest kollased ja kohe-kohe lähevad õide nii kirsid kui toomingad. Viimase spurdi pesitsusaladele peavad läbi tegema ka kaugrändurid.
Lepalindusid, kärbsenäppe ja pääsukesi on vähevõitu ning maikuus saabuvate rändlindudega on kohe eriti kitsas käes. Vaid üksikud linnusõbrad on kuulnud peoleode flöödimängu, karmiinleevikese „digivideot“ ja rukkiräägu rääksumist. Aga nad on teel! Suitsupääsukeste ränne on alles praegu täies hoos, nii et küllap saabuvad peagi ka teised linnud.
Hiline linnukevad ei ole meie eripära. Aafrika kohta ei tea rääkida, aga Euroopas on ilmad olnud heitlikud ja jahedad kogu rändetee ulatuses Maltast Eestini. Euroopasse saabunud putuktoidulised said ka Kesk- ja Kagu-Euroopas lund ja nälga tunda ja nõnda ongi rändlindude põhimass nädala või dekaadi võrra hiljaks jäänud. Kuidas see pesitsusaasta neil lõpuks välja kukub – vastuse sellele küsimusele aitavad anda nii suvise aialinnupäeviku pidajad kui ka teiste linnuseirete tegijad üheskoos.
Kuus vihjet nädalavahetuseks
Põnevaid linnuelamusi!
Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed
Varasemaid suvise aialinnupäeviku uudiskirju vaata Looduskalendrist.