Talilinnukaamera - musttihane

18.12.2020

Talilinnukaamera ees on aeg-ajalt märgatud teistest Eestis pesitsevatest tihastest vähearvukamat musttihast. Musttihaseid pesitseb Eestis 15 000-25 000 paari ja talviseks arvukuseks hinnatakse meil 15 000-25 000 isendit – võrdluseks on rasvatihaste talvine arvukus Eestis kuni 1,5 miljonit isendit.

Musttihane on Eesti tihastest väikseim ja näeb välja nagu väike värvitu rasvatihane – pea on tal samamoodi must, põsel suur valge laik, kuid hea on teda eristada valge kuklalaigu ning tiival oleva triibu järgi.

Musttihane / foto: Uku Paal (www.eoy.ee/rasvatihane/tihased/musttihane)

Eestis on musttihane ebaühtlaselt levinud, pesitsedes peamiselt kuusikutes ja kuuse-segametsades, saartel ka männikutes ning männi-segametsades. Pesa ehitab musttihane puuõõnsusse, aga ka puujuurte vahele või pehkinud kännu sisse, kuid pesakaste asustab harva.

Musttihase peamiseks toiduks on putukad ja teised väikesed selgrootud, aga ka okaspuude seemned. Talveks valmistudes võivad musttihased ka toiduvarusid soetada. Sarnaselt teistele tihastele valitseb ka musttihaste talvistes salkades sotsiaalne hierarhia.

Musttihase heaks määramistunnuseks on valge kuklalaik. / foto: Mati Kose (linnud.loodus.ee/musttihane)

Musttihane on paigalind, kes mõnel aastal võtab ette märgatavaid rändeid lõuna- ja läänepoole. Viimaste aastakümnete massilisemat musttihaste rännet vaadeldi Eestis 2015. aasta augusti lõpus ja septembri alguses, kui ühe hommikuga loendati näiteks Läänemaal Puises 50 900 ja Pärnumaal Kablis 40 000 rändavat musttihast.

Musttihase kohta loe lisaks rasvatihase aasta kodulehelt www.eoy.ee/rasvatihane/tihased/musttihane.
Musttihase häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Musttihase vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

Loe ka:
Talilinnukaamera – põldvarblane
Talilinnukaamera – pasknäär
Talilinnukaamera – sinitihane
Talilinnukaamera – rasvatihane
Linnuvaatleja juhiseid lindude talviseks lisatoitmiseks
Talvised aialinnud on taaskord vaid kliki kaugusel – selle hooaja talilinnukaamera alustab

Ülekannet Lõuna-Eestist Koorastest võimaldavad Elisa ja Veebikaamera. Linde toetab toiduga ka sel aastal Balsnack, foorumit peab Looduskalender. Toidumaja külastavaid linnuliike tutvustab Linnuvaatleja oma kodulehel.

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee