Talilinnukaamera - harakas

19.01.2022

Kui rasvapall on pärast toidumaja juurde üles riputamist juba mõne minutiga kadunud, võib selles kahtlustada harakat. Harakas sarnaselt teistele vareslastele on nutikas lind, kes toidu leidmisel ja kättesaamisel on väga leidlik.

Harakad / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Suurest metsamassiivist harakaid ei leia, ta on kultuurmaastiku lind, keda kohtab viimastel kümnenditel järjest sagedamini ka linnades. Harakaid pesitseb Eestis 10 000–15 000 paari. Ta on paigalind, kes suuremaid rändeid ette ei võta ning talviseks arvukuseks hinnatakse meil 20 000–30 000 isendit.

Okstest pesa ehitab harakas põõsasse või puu otsa ning erinevalt näiteks varesest ehitab harakas oma pesale ka okstest katuse peale. Harakapaar on teineteisele truu ja enamasti jääb paar püsima kogu eluks.

Harakas on kõigesööja: tema toiduks on putukad, teod, ussid, seemned, marjad, puuviljad, toidujäätmed, raiped. Kuna ta rüüstab sageli ka teiste lindude pesi ning näppab koerakausist toitu, on ta külge saanud vargakuulsuse. Jutud pesadest kui aardekambritest, kuhu harakad on kellasid, lusikaid, münte või ehteid kokku tassinud, on siiski rahvajutud. Harakate nutikus ja õppimisvõime on nende ümber loonud rikkaliku folklooripärandi, milles sageli seostatakse lindu hämarate tegude ja halbade ennetega.

Haraka häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Haraka vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

Loe ka:
Linnuvaatleja näpunäiteid lindude talviseks lisatoitmiseks
Talilinnukaamera – rasvatihane
Talilinnukaamera – sinitihane
Talilinnukaamera – põldvarblane
Talilinnukaamera – pasknäär
Talilinnukaamera – salutihane
Talilinnukaamera – põhjatihane
Talilinnukaamera – puukoristaja
Talilinnukaamera – musttihane
Talilinnukaamera – suur-kirjurähn
Talilinnukaamera – hallpea-rähn
Talilinnukaamera – tutt-tihane

Ülekannet Lõuna-Eestist Koorastest võimaldavad Elisa ja Veebikaamera. Linde toetab toiduga ka sel aastal Balsnack, foorumit peab Looduskalender. Toidumaja külastavaid linnuliike tutvustab Linnuvaatleja oma kodulehel.

Marko Mägi ja Margus Ots
linnuvaatleja/at/linnuvaatleja.ee